Jakou koupit první zbraň.

  Budu si kupovat svoji první zbraň. Ale jakou?
Již několikrát jsem byl v rámci naší prodejny tázán čerstvým držitelem zbrojního průkazu o radu ohledně výběru té „správné“ první zbraně. A jak bývá zvykem, odpověď je jednoduchá.
Správná zbraň je ta, která se mi líbí, mám na ni finanční prostředky a je koupená v našem obchodě.
Ale teď trochu vážněji.
V zásadě mohu volit mezi pistolí a revolverem. Je pravda, že v dnešní době se upřednostňují pistole, a revolvery jsou tak trochu neprávem zavrhovány. V tomto okamžiku výběru je potřeba si dobře rozmyslet na co a jak budu budoucí zbraň využívat. Kupuji si ji především pro sportovní účely, nebo naopak ji budu denně skrytě nosit na svoji obranu, či od každého trochu a zbraň bude jak bývá zvykem větší část doby uložena bezpečně v trezoru.
  Podíváme-li se na rozdělení pistolí podle velikostí, zjistíme, že máme tzv. plnou neboli služební velikost, dále kompakty,subkompakty a pistole záložní. Pistole služební velikosti jako například GLOCK 17, nebo CZ 75  a jim podobné, mají vždy poměrně velkou kapacitu zásobníku, a zpravidla nejlepší střelecké vlastnosti. Ale na úkor toho, že bývají poměrně mohutné a těžké. Na sportovní nebo rekreační střílení na střelnici to bývá to nejlepší. Ale denně ji skrytě nosit, při jejich nemalých rozměrech, a když jejich váha s plným zásobníkem bývá  okolo 1.5kg, to Vás pravděpodobně brzy omrzí.
  Vím, že mi teď část majitelů Glocka 17, což je typický zástupce této kategorie a nebo  jiných velkých pistolí, budou oponovat, že svoji zbraň bez problému denně nosí. Je jen otázkou, jestli i vy se budete ochotni do této skupiny nadšenců zařadit.
  Na druhé straně této pomyslné řady jsou malé záložní neboli kapesní pistole.
Zástupcem této skupiny je třeba český KEVIN   nebo CZ 2075 RAMI.
 Tyto zbraně jsou malé, lehké a dobře se nosí. To vše je ale na úkor menší kapacity zásobníku, krátké hlavně, a horšího úchopu. Na střelnici si z nimi radosti asi moc neužijete, ale pro vaší sebeobranu jsou výborné. A to proto, že je budete ochotni denně nosit. A pokud se s nimi naučíte, zjistíte, že pro sebeobranu nic jiného nepotřebujete. 
 Dobrým kompromisem jsou zbraně ve velikost kompakt. Mezi ty nejznámější patří CZ 75 Compact, nebo Glock 19. Tyto pistole lze nosit aniž by Vás nadměrně obtěžovali, a lze si s nimi i příjemně zastřílet na střelnici.
  Ještě je zde také nutné se zmínit o velmi často diskutovaných tématech jako je ráže zbraně a kapacita zásobníku. Na všech možných i nemožných internetových fórech se objevuje názor, že ráže 9mm Luger je ta nejmenší možná ráže na sebeobranu, ale lepší je větší a  kapacita zásobníku minimálně 15 nábojů, ale radši taky víc. Jsem toho názoru, že toto má svá opodstatnění u některých sportovních disciplín, nebo pokud jedu na dovolenou do válečné zóny. Naštěstí žijeme v České republice, kde se podle tradice spíše fackujeme než abychom se stříleli. A každý rozumný vlastník zbraně vlastně doufá, že ji nikdy nebude potřebovat na to, aby si ochránil svůj život a musel ji použít v boji. A pokud se tak bohužel stane, věřte, že to co nevyřešíte prvními třemi výstřely, už nevyřešíte.
  A zrovna tak je to i s těmi rážemi. Stará poučka říká, že než zbraň ráže pětačtyřicet v trezoru je lepší zbraň šestpětatřicet na opasku.
Je také nutné se zmínit o revolverech. Ačkoliv jsou tyto zbraně dnes na druhé koleji, mají své místo v tomto přehledu. Jsou to zbraně léty prověřené jako zbraně naprosto spolehlivé a na ovládání jednoduché. Tím, že nemají pohyblivý závěr, nemůže dojít k jeho zaseknutí či zaseknutí náboje v komoře nebo k jiné mechanické poruše. Má-li náboj tzv. selhač, není nic jednoduššího v tomto případě znovu stisknout spoušť a vystřelit. A u revolveru prostě nemusíme řešit věčnou otázku, zda nosit zbraň s nábojem v komoře či nikoliv. A navíc jsou tyto zbraně krásné. Alespoň podle mého pohledu. Jejich nevýhodou, je pomalejší přebíjení a mohutnější silueta daná vystouplým válcem.
A takto bychom mohli pokračovat dál a dál, a řešit další a další specifika té které zbraně, abych nakonec došli opět na začátek. Nemám-li jasnou specifikaci pro jaký účel si zbraň pořizuji, koupím si to, co je mému srdci nejblíže a jakou sumu peněz jsem v dané chvíli ochoten za zbraň dát.
A pro ty, kteří to dočetli až sem,
nejprodávanější první zbraně jsou GLOCK 17  GLOCK 17 Gen.4  a  CZ 75 Compact.
                                                              
  Prosím, berte tento článek pouze jako můj osobní názor na danou věc. Budete-li chtít znát mé  názory k této věci, neváhejte mě kontaktovat. Rád si na toto téma s Vámi pohovořím.